Vláda souhlasí s návrhem na zrušení dětských exekucí

Vláda souhlasí s návrhem na zrušení dětských exekucí

Praha, 6. května 2019 – Piráti už před časem společně s ČSSD, ANO a KDU-ČSL předložili novelu občanského zákoníku, která převádí dětské dluhy na jejich zákonné zástupce. Návrh se setkal s širokou podporou. Samotného premiéra Andreje Babiše donutil k sepsání dopisu hejtmanům, ve kterém je vyzývá, aby nezletilým dlužníkům odepsali pohledávky.

„Exekuce vedené proti dětem jsou v Evropě unikátní a je hanba, že české zákony něco takového umožňují. Dárek v podobě exekucí k osmnáctým narozeninám dostaly již desetitisíce lidí. Tisíce dětí se do této situace mohou brzy dostat. Zákon proto chceme protlačit co nejdříve, abychom zabránili nárůstu dluhů, se kterými si dítě zkrátka nemůže nijak poradit. Zodpovědnost za dluhy má mít rodič, ne jeho potomek,“ vysvětlil pirátský poslanec Lukáš Kolářík

„Nyní pracujeme na novele insolvenčního zákona. Ta by povinným, jejichž závazky jsou ze dvou třetin tvořeny dluhy z dětství, umožnila snadnější oddlužení během 3 let, podobně jako je to u seniorů a invalidů. Tím bychom kromě zastavení nárůstu dětských dluhů podpořili i jejich celkový pokles,“ dodal Kolářík.

Návrh zákona následně půjde do prvního čtení v Poslanecké sněmovně. Vzhledem k naléhavosti úpravy a podpoře vládních stran i lidovců očekávají Piráti kladný postoj většiny poslanců vůči předloženému návrhu.

Sdílení je aktem lásky

Navrhni úpravu